• کوینر، تالارگفتمان تخصصی حوزه بلاکچین و کریپتو ها، مهمترین نوآوری حوزه اقتصاد می باشد.

اگر شما هم از علاقه مندان به دیجیتال کارنسی ها هستید، همین حالا عضو شوید.

نکات مهم قبل از سرمایه گذاری در بیتکوین و دیگر رمزارز ها

اخیرا خیلی از دوستان از من در ارتباط با سرمایه گذاری در بیتکوین و دیگر رمز ارزها سوال میکنند، در این گفتگو قصد داریم، با جمع آوری تجربیات کلیه دوستان فعال در این زمینه، یک گفتگوی کاربردی ایجاد کنیم تا هر فردی خواست در بازار ارزهای مجازی سرمایه گذاری کنه، با تجربیات دیگر دوستانی که در این مسیر وارد شده، آشنا و با هوشمندی بیشتری اقدام به ورود به این بازار پرنوسان کنه.

من خودم فکر میکنم که مهم ترین کار برای وارد شدن به بازار دیجیتال کارنسی ها تحقیق و آموختن قبل از هر گونه سرمایه گذاری می باشد، به نظرم این بازار به شدت پر نوسان هست و ورود به این بازار ریسک خیلی بالایی داره و هرکس باید قبل از ورود به این بازار تحقیقات کاملی رو انجام بده، و با استفاده از تجربیات دیگران، ریسک سرمایه گذاریش رو کم کنه و با مسئولیت خودش وارد این بازار بشه.

از همه دوستان تقاضا دارم; توصیه ها و تجربیاتشون را برای کسایی که تازه با این بازار آشنا شدن و قصد سرمایه گذاری در رمزارزها را دارند اعلام کنند، تا یک گفتگوی خوب و کاربردی برای همه ایجاد شود.

ضمنا فایل PDF کتاب بیتکوین ضمیمه این مطلب گردید که حاوی مطالب بسیار آموزنده از مبتدی تا پیشرفته درباره بیتکوین به زبان فارسی می باشد، و برای شروع کار و آشنایی با مبانی بیتکوین بسیار مفید میباشد.

توصیه میکنم که اگر قصد سرمایه گذاری در بیتکوین را دارید، حتما این کتاب آموزنده را دانلود و مطالعه کنید.

فایل های ضمیمه

زمان آخرین ویرایش:
اولین قدم برای سرمایه گذاری در ارزهای دیجیتال آشنایی کامل با آن می باشد. دوستان توجه کنید که قدم نهادن در دنیای ارزهای رمزنهاد بدون آگاهی، خیلی خطرناک می باشد و به قیمت از دست دادن کل سرمایه تمام خواهد شد.

ویژگی اصلی بازار ارزهای دیجیتال به خصوص بیت کوین، غیر متمرکز بودن آنهاست، این به معنی: عدم وجود نهادهای قانونی یا رسمی پاسخگو در هنگام بروز مشکلات میباشد. البته همین غیر متمرکز بودن به لطف تکنولوژی بلاکچین، عامل اصلی ارزشمند شدن بیتکوین می باشد، که مفهوم جدیدی در ارزشگذاری بازارهای سرمایه گذاری ایجاد کرده است.

از دید یک سرمایه گذار، قدم نهادن در بازار جدیدی که دنیا قبلا هیچ تجربه مشابهی با آن را نداشته، یعنی پذیرفتن ریسک بسیار بالا و نوسانات شدید. به همین دلیل اولین و مهمترین قانون ورود به بازار ارزهای رمز نهاد این می باشد که: هیچ وقت تمام سرمایه خود را در این بازار قرار ندهید و سرمایه گذاری در این بازار باید به قدری باشد که اگر کل آن را از دست دادید به طور کامل مستاصل و ویران نشوید، پس به هیچ وجه با پول قرضی، وام و یا فروش ماشین و وسایل مورد نیاز زندگی وارد این بازار نشوید.

توجه داشته باشید که ارزهای دیجیتال یک راه سریع پولدار شدن نیستند، در واقع یکی از مزایای کریپتوها امکان ایجاد بازاری شبیه به بازار بورس و فارکس با نوسانات بسیار شدیدتر برای آن ها می باشد، پس همانقدر که احتمال افزایش سود وجود داره، امکان از دست دادن سرمایه هم وجود دارد.

از نظر من مراحل ورود به دنیای ارزهای دیجیتال شامل سه مرحله زیر می باشد:

1. مطالعه کامل ارزهای دیجیتال و شناخت کامل تکنولوژی بلاکچین: فهمیدن علت ارزشمند بودن ازرهای غیرمتمرکز که به نظرم این کتاب بیتکوین که دوستمون در پست بالا ضمیمه کرده و مطالعه مطالب این تالار گفتگو شروع بسیار خوبی می باشد.
  2. آشنایی کامل با کیف پول های الکترونیکی و نحوه انتخاب یک والت ارزهای دیجیتال: دانستن نحوه نگهداری و محافظت از ارزهای دیجیتال که در این گفتگو در باره نحوه انتخاب کیف پول می توانید اطلاعات کاملی پیدا نمائید.
  3. آشنایی با روش های خرید و فروش بیتکوین و نحوه معامله با ارزهای دیجیتال: در این مطلب روش های خرید و فروش بیتکوین در بازار ایران مورد بحث گرفته که کمک شایانی به شما خواهد کرد.
توصیه های مهم دیگری که از نظر من می تونه در این بازار، ریسک سرمایه گذاری را کم کنه:
  • اخبار و اطلاعات خودتون را از چندین منبع مختلف کسب کنید: برای تصمیم گیری، هیچگاه به یک منبع اطلاعاتی بسنده نکنید، به خصوص به هیچ عنوان سرمایه گذاریتون رو بر اساس گفته یک فرد ناشناس در شبکه های اجتماعی یا گفته یک از سایت ها یا پیشنهادات افراد در فلان گروه تلگرامی یا فلان سمینار انجام ندید، توجه کنید که این بازار کاملا بدون قانون می باشد، و افراد یا گروه ها گاها با توجه به منافع شخصی به دنبال جهت دهی هر چند کوچک به بازار می باشند، پس همیشه اخبار و اطلاعات را از چندین منبع مختلف کسب و مقایسه نمائید، و بخصوص دنبال پیدا کردن نظرات مخالف و علت مخالفت آنها هم باشید، و پس از مطالعه کامل اقدام به سرمایه گذاری در فلان کوین را نمائید.
  • به دنبال سرمایه گذاری طولانی مدت باشید: هر چند این بازار نوسانات بسیار زیادی داره و با نوسانگیری میتونید سود های بالایی کسب کنید، اما همین نوسانات شدید، طمع و زمانبندی اشتباه، امکان ضرر دهی شما را به شدت افزایش خواهد داد. این بازار خیلی جدید و دارای وسعت زیاد و عوامل بیشمار تاثیر گذار در آن می باشد، پس توجه داشته باشید که اعتبار تحلیل های تکنیکال و فوندامنتال برای این بازار پشیزی ارزش ندارد. تنها چیزی که احتمالا میشه تا حدودی روش حساب کرد، ترند صعودی دراز مدت بیتکوین هست که در 5 یا 6 سال گذشته کلا در روند افزایشی قرار داشته. احتمالا با سرمایه گذاری دراز مدت بیشتر از 98 درصد معامله گران و نوسانگیرها سود خواهید برد.
  • برای سرمایه گذاری کمی حوصله به خرج دهید: هیچ وقت در بالاترین رکورد قیمت خرید نکنید، توجه داشته باشید که همیشه پس از روند های افزایشی و کسب رکورد قیمت جدید، بازار نیاز به تصحیح و استراحت خواهد داشت و به احتمال بسیار زیادی برای مدتی هرچند کوتاه در یک سیر کاهشی قرار خواهد گرفت.
  • احساسی عمل نکنید و با نوسانات شدید این بازار خو بگیرید: برای اینکه احساسی عمل نکنید، باید مهمترین قانون را رعایت کرده باشید، یعنی به هیچ وجه پولی را در این بازار سرمایه گذاری نکنید که اگر آن را از دست دادید به طور کل زمینگیر شوید، این قانون یعنی اینکه نباید برای سرمایه گذاری در این بازار از پول قرضی استفاده کنید یا وام بگیرید یا وسیله مورد نیاز زندگیتون رو بفروشید، چون در این صورت اگر مثلا بازار کریپتو ها برای 6 ماه شروع به سیر نزولی کند، شما امکان صبر نداشته و باید با تحمل ضرر سنگین از بازار خارج شوید. در صورتیکه ترند این بازار نشان داده که به احتمال بسیار زیاد اگر بازار ترند نزولی به خود بگیرد، امیدوارانه میتوان منتظر ترند صعودی به شدت قویتر هر چند در زمان طولانی بود، و اینجاست که اگر احساسی عمل نموده باشید امکان صبر برای شما وجود نداشته و متحمل ضررهای سنگین خواهید شد.
  • این بازار را به دیگران توصیه نکنید و فقط مشاور خوبی باشید: با توجه به مسائل تکنیکال دخیل در این بازار و نیاز به دانش و مطالعه زیاد که برای این بازار وجود دارد، اصرار به دیگران برای ورود به این بازار یک اشتباه محض می باشد، توجه کنید که صرف نظر از نوسانات شدید این بازار، مثلا یک اشتباه کوچک در نگهداری کیف پول الکترونیک یا ارسال اشتباه یا حک شدن گوشی موبایل یا کامپیوتر سبب از دست رفتن کل سرمایه خواهد شد، و این شما خواهید بود که اصرار به ورود این بازار داشته اید و مسبب این ضرر هنگفت شده اید.
بازهم تاکید میکنم که این بازار به شدت دارای نوسانات شدید می باشد، و همانقدر که احتمال سود دهی بالا در آن وجود دارد، احتمال ضررهای سنگین نیز وجود دارد، هر چند با رعایت نکات بالا می توانید تا حدودی احتمال سود دهی خود را افزایش دهید، باز هم پیشنهاد میکنم اصلا بدون مطالعه کامل و رعایت قوانین بالا وارد این بازار نشوید.

از دیگر دوستان با تجربه نیز تقاضا دارم، نظرات و نکاتی که از نظرشان برای ورود و ادامه کار در بازار کریپتوکارنسی ها مهم می باشد را در این مطلب اعلام نمایند.

دو تا نکته دیگه الان به ذهن من رسید که بد نیست کسایی که میخوان در کریپتوکارنسی ها سرمایه گذاری کنند بهش توجه داشته باشند:

اول اینکه: تا اینجا متوجه شدید که این بازار ریسک خیلی بالایی داره، حالا من میخوام بگم که ریسک سرمایه گذاری در آلتکوین ها (کلیه ارزهای مجازی دیگه بجز بیتکوین) خیلی خیلی ریسکش بیشتر از بیتکوینه، و ریسک سرمایه گذاری در ICO ها یعنی کلا بیخیال سرمایه شدن، و قماربازی..

دوم اینکه: نسبت به اعلام اینکه چقدر بیتکوین یا هر ارز مجازی دیگه ای دارین خیلی محتاط عمل کنید. اصلا اگر کسی ازتون پرسید که چقدر شما در کریپتوها یا بیتکوین سرمایه گذاری کردین، اصلا عدد نگین و فقط جملاتی مثل: اینقدری نیست که ارزش داشته باشه یا کمه خیلی نیست یا فقط برای امتحان تستی کردم اکتفا کنید. چون مثلا اگه الان 0.1 بیتکوین دارید و الان با این قیمت 8 میلیون می ارزه، اگر قیمت بیتکوین به 100 هزار دلار برسه میشه 40 میلیون، و این یعنی شما 40 میلیون پول نقد یه جایی تو خونتون یا تو گوشیتون یا کامپیوترتون هست که هر که بتونه پیداش کنه مال خودش میشه... و این برای امنیت خودتون خیلی خطرناکه... چه برسه به اینکه مثلا قیمت بیتکوین ظرف 7 یا 8 سال دیگه به 1 میلیون دلار برسه...

selenophile

عضو جدید
سلام، اینکه میگن امکان داره سرمایه صفر بشه یعنی چی؟ مثلا اگه ما مقداری دلار داشته باشیم هیچوقت ارزشش صفر نمیشه که شاید ضرر کنیم ولی نه که صفر بشه...میشه اینو توضیح بدین؟

سلام، اینکه میگن امکان داره سرمایه صفر بشه یعنی چی؟ مثلا اگه ما مقداری دلار داشته باشیم هیچوقت ارزشش صفر نمیشه که شاید ضرر کنیم ولی نه که صفر بشه...میشه اینو توضیح بدین؟
این دید احتمالا بیانگر و تاکید بر ریسک خیلی بالای سرمایه گذاری در کریپتوکارنسی ها می باشد، مشخصا در صورت کاهش شدید قیمت و از دست دادن ارزش کریپتو کارنسی ها، مانند هر چیز دیگری در این دنیا، دیگر هیچ خریداری برای آن پیدا نخواهید کرد. این یعنی صفر شدن ارزش و از دست دادن کل سرمایه. همچنین چون ارزهای دیجیتال ماهیتی کاملا دیجیتال دارند و عملا هیچ ماهیت فیزیکی برای آن وجود ندارد، در صورت از دست دادن ارزششان، حتی مانند پول های کاغذی امکان آتش زدن و گرم کردن خود را نیز با آن ندارید؛ و این یعنی صفر مطلق.

البته عوامل دیگری مانند پیچیدگی بیشتر نگهداری امن و صحیح در مقایسه با سرمایه گذاری های دیگر مانند طلا، زمین، بانک و .. ، یا حک شدن تکنولوژی بلاکچین که هرچند دور از ذهن و بعید هستند، اما امکان رخ دادن آن ها یه هر حال وجود دارد، نیز می تواند در کسری از ثانیه کل سرمایه شما را صفر کند.

به هر حال هرچه ریسک یک سرمایه گذاری بالاتر باشد، احتمال افزایش بازدهی در آن نیز بیشتر خواهد بود. و هر چه ریسک یک کار پائین تر باشد، مشخصا بازدهی سرمایه گذاری در آن به نسبه کمتر خواهد شد. (High risk high reward, low risk low reward)

پس اگر ریسک قدم گذاشتن در دنیای کریپتوها را در نظر بگیرید، امکان دارد که در چند سال، سرمایه خود را تا 100 ها برابر بیشتر کنید یا این امکان هست که کل سرمایه را در چند دقیقه به طور کل از دست دهید. که در هر دو سو، اصلا با سرمایه گذاری های متداولی که تا امروز در عرصه گیتی وجود داشته، مقایسه پذیر نمی باشد و در حال ایجاد کردن قوانین خاص و جدید خود در دنیا می باشد.

SMA.T

عضو جدید
این متن رو یک جا خوندم دیدم حالا که کل بازار قرمز شده بد نیست به اشتراک بزارم:

بازار کریپتوکارنسی محل انتقال ثروت از افراد عجول به افراد صبور می باشد، زمانی که بقیه وحشت کرده اند شما حریص باشید و زمانی که بقیه حریص اند شما بترسید!

همیشه در روزهای خونین و قرمز بازار خرید انجام دهید و در روزهای سبز و صعودی بازار بفروشید، طمع بی جا شما رو از عرش به خاک سیاه می نشاند برای فروش زمانیکه سود مورد نظرتان را گرفتید منتظر نوک قله نباشید، و در زمان خرید هم منتظر کمترین قیمت ممکن نباشید!
  • همیشه پولی را در این بازار وارد کنید که تحمل از دست دادنش را داشته باشید!
  • به هیچ عنوان با پول قرض، وام، فروش وسائل زندگی و ... در این بازار وارد نشوید!
  • به هیچ عنوان بدون دانش و شناخت کافی و مطالعه وارد این بازار نشوید!
خیلی از دوستان یکی دوماهی بیشتر نمیشود که به علت پوشش خبری زیادی که در سطح اینترنت، رادیو و تلویزیون در ارتباط با بازار بیتکوین و کل کریپتوکارنسی ها به علت افزایش شدید قیمت ایجاد شده، از این بازار باخبر شدند و بدون دانش و شناخت کافی وارد بازار کریپتوکارنسی شده اند و روزهای خوب نوامبر تا اواسط دسامبر 2017 با افزایش های بیش از 1000 درصدی؛ آنها را افسون کرده و امروز این روزهای قرمز و روند نزولی قیمت آنها را مایوس کرده.

شاید خیلی از شما ضرر های زیادی را تا الان متوجه شده باشید، اما این بازار امثال چنین روزهایی را به خودش زیاد دیده. مطمئنا بازاری که در عرض 6 ماه 17 برابر رشد داشته نیاز به استراحت و تصحیح و تجدید قوا داره، و این تصحیح قیمت نشان از سلامت معاملات در بازار کربپتو کارنسی ها می باشد. اینم اسکرین شات قیمت کل کریپتوکارنسی ها در تاریخ امروز 25 دیماه 1396 برای ثبت و مقایسه با آینده، تو تصویر زیر کاملا مشخصه که بازار کلا صیر نزولی به خودش گرفته و درصد تغییرات منفی قیمت کریپتوکارنسی ها با قرمز به نمایش در آمده:
2018-01-16-crypto-price-list.png
به هر حال دوستان، ما در یک حباب قیمت بسیار بزرگ قرار داریم و وضعیت قرمز امروز به علت اصلاح قیمت در کل بازار کریپتو کارنسی ها به دلیل تعداد زیاد اخبار بد به خصوص از جانب چین و کره می باشد. به کسی توصیه فروش در ضرر را هرگز نمیکنم این بازار مثل سال 2013 ضعیف نیست ولی به هر صورت استراتژی خودتان را در پیش بگیرید. برای دوستانی که تازه وارد این بازار شده اند دو نمودار زیر را قرار میدم تا ببینن که نمونه خیلی بدتر این اتفاق در سال 2013 اتفاق افتاده:

bitcoin-price-chart-2013-2015.png

اگه به تصویر بالا دقت کنید، این تصویر نمودار قیمت بیتکوین از اواسط سال 2013 تا اواسط سال 2015 را نمایش می دهد، که نشان می دهد در اواخر سال 2013 قیمت بیتکوین حدود 70 دلار بوده، و در پایان سال 2014 به حدود 2100 دلار رسیده، یعنی در حدود یک سال، 30 برابر رشد داشته. سپس حدودا از ابتدای سال 2015 سیر نزولی رو در پیش گرفت و به حدود 300 دلار رسیده. یعنی کاهش حدود 90 درصدی، حالا مقایسه کنید با تصویر زیر:

bitcoin-price-chart-2017-2018.png
این تصویر که نمودار قیمت بیتکوین از سال 2017 تا امروز (2018/01/17) می باشد، نشان دهنده این می باشد که بیتکوین حدود 8-9 ماه پیش، حدود 1000 دلار بوده و در انتهای سال 2017 به حدود 20 هزار دلار رسیده، یعنی افزایش حدود 20 برابری. و الان هم که حدود 12 هزار دلاره که تا الان کاهش حدود 40 درصدی داشته... یعنی مقدار کاهش، 50 واحد کمتر از کاهش 90 درصدی سال 2013 میباشد، که تا الان نشان از ثبات بیشتر بیتکوین نسبت به قبل رو داره، ببینیم در ادامه چه خواهد شد... در تصویر زیر هم میتونید درصد های هربار سقوط بیتکوین ار ابتدا تا ژانویه 2018 و مدت زمانی که طول کشیده تا دوباره به رکورد قبلی برسه رو مشاهده کنید:

bitcoin-volatile.jpg

برای شما بهترین ها آرزو میکنم اما باید برای بدترین سناریوها نیز آماده باشیم.

SMA.T

عضو جدید
مارکت نشونه های خرس رو داره و حمام خونی شده برای خودش، من فکر نمی کردم اینقدر دیگه بیاد پائین و این اثبات عدم ارزش تحلیل ها، به خصوص تحلیل تکنیکال در بازار کریپتو هاست. این مارکت از این روزها چندین بار به خودش دیده ولی متاسفانه بازهم قربانی زیادی داشته، پس برای آیندگانی که در مارکت گاو دوباره جوگیر خواهند شد، این تصویر که برای تاریخ امروز (17 بهمن 1396) میزارم تا عملا ببینند که بازار کریپتوکارنسی ها ریسک به شدت زیادی داره،با یک مقایسه ساده با تصویر قیمت های پست قبلی میشه فهمید که فقط در 22 روز مارکت 50 درصد دیگه افت داشته و مثلا بیتکوین از حدود 12 هزار دلار به حدود 6 هزار دلار رسیده، پس باید فقط پولی رو وارد این مارکت کنند که اگر به شدت ضرر کردند، به قول احسان ویران نشوند:
cryptocurrency-price-2018-02-06.png
یادتون باشه در شرایط خرس بدترین کار برای کسانی که در شرایط اوج گاو خریداری کرده اند، فروش با ضرر می باشد، پس باید صبر رو پیشه کنید تا هزینه کمتری برای این تجربه گرانبهایی که بدست آوردید، پرداخته باشید.
bull-bear-market.jpg
این آهنگ ساخته شده برای کاهش شدید قیمت سال 2011 که بیشتر به علت حک صرافی mt.gox اتفاق افتاد رو گوش بدیم تا ببینم ایندفعه چی پیش میاد:

s.hadi.b

عضو جدید
برای دوستانی که می خوان وارد این عرصه بشن یا حتی افرادی که در این زمینه فعالیت می کنند پیشنهاد می کنم از مقالات محبوب و معتبر خارجی غافل نشید ، این مقالات عمدتا : انگلیسی ، ژاپنی ، کره ای . چینی هستند و فکر می کنم هیچ کدام از ما روی تمامی این موارد تسلط نداره پس استفاده از مترجم حتی با صرف هزینه رو به دوستان توصیه می کنم.

Top Bottom