• کوینر، تالارگفتمان تخصصی حوزه بلاکچین و کریپتو ها، مهمترین نوآوری حوزه اقتصاد می باشد.

اگر شما هم از علاقه مندان به دیجیتال کارنسی ها هستید، همین حالا عضو شوید.

آلتکوین ها بهترین کیف پول برای اتریوم، بیتکوین کش، لایتکوین و بقیه آلتکوین ها چیست

Lukose

عضو جدید
دنبال یک کیف پول الکترونیکی درست حسابی و امن هستم که بتونم ازش برای بیتکوین و دیگر آلتکوین هام استفاده کنم.

آیا کیف پولی هست که همه آلتکوین ها رو توش بشه اضافه کرد و بدون نصب برنامه های مختلف، همه کوین ها رو ساپورت کنه؟

ممنون میشم منو راهنمائی کنید

بنظرم یکم هزینه کن و یک کیف پول سخت افزاری برای نگهداری امن کریپتو کارنسی هات بخر، من از لدجر نانو اس استفاده می کنم، خیلی کار کاردن باهاش آسونه و کلا خیال آدم و برای نگهداری پول های دیجیتال راحت میکنه. در حال حاضر هم کوین های زیادی رو ساپورت میکنه.

به طور کلی وظیفه هر دیجیتال والت یا کیف پول الکترونیک، مهیا کردن امکان نگهداری، دریافت و پرداخت پول های دیجیتال برای صاحبش میباشد. دقیقا مانند نرم افزار های بانکی که به صورت متداول از آن ها در سایت رسمی بانک ها یا بصورت نرم افزار های موبایلی استفاده میکنیم.

به صورت خیلی ساده، همه والت های دیجیتال به شما یک شماره حساب میدن که برای دریافت پول مورد نظرتون اونو به واریز کننده میدید، و یا موقع پرداخت میتونید در والت، شماره حساب دریافت کننده رو بزنید. همچنین موجودی و لیست دریافت و پرداخت هاتونو ببینید، فقط تفاوت دنیای کریپتو ها در مفهموم غیر متمرکز و عدم وابستگی به یک سازمان مشخص میباشد که در بحث های دیگر به اون پرداخته شده.

دقیقا همانطور که شما نمیتونید شماره حساب بانک صادرات رو به یک نفر که قصد پرداخت دلاری به شما دارد بدهید، پس شماره حساب بیتکوین رو باید به کسی بدید که میخواد به شما بیتکوین پرداخت کنه، مثل یک صرافی آنلاین که دارید ازش بیتکوین می خرید.

از نظر فنی هر والت برای ارتباط با بلاکچین باید دارای یک کلید خصوصی (Private Key) و یک کلید عمومی (Public key) باشه، تا بتونه تراکنش انجام بده. تراکنش ها با کلید خصوصی امضاء میشوند، تا شبکه درستی تراکنش رو تائید یا رد کنه، و سپس رکورد تراکنش در بلاکچین اضافه بشه، البته خیلی نگران این اصطلاحات نباشید فقط همین مطلب رو کامل مطالعه فرمائید تا بهترین والت دیجیتال کارنسی مورد نظرتون رو انتخاب کنید.

نکته بسیار مهم: شما وقتی واقعا صاحب کریپتو های خودتون هستید که کنترل کاملی بر روی کلید خصوصی والتتون داشته باشید.

در ادامه به توضیح انواع والت و اینکه در کدام ولت واقعا صاحب کریپتو خودتون هستید و از مزایای غیر متمرکز و همتا به همتا آن مانند پول نقد استفاده میکنید و نحوه انتخاب بهترین والت بیتکوین یا به طور کلی بهترین والت برای نگهداری آلتکوین ها نسبت به مقدار سرمایه و امکاناتتون می پردازم.

از دیدگاه من به طور کلی چهار دسته اصلی کیف پول برای کریپتو کارنسی ها وجود دارذ:

• والت نرم افزاری دسکتاپ استندالون: (قائم به ذات خود) فقط به صورت نرم افزار قابل نصب بر روی کامپیوتر می باشد و مشهور به بلاکچین نود یا کور هستند
  • والت نرم افزاری آنلاین (SPV): به صورت اپلیکیشن موبایل و کامپیوتر یا یک سایت اینترنتی ارائه می شود، که به هات والت (Hot wallet) یا وب بیس والت هم معروف هستند.
  • والت سخت افزاری: یک قطعه سخت افزاری می باشد که به والت سخت افزاری دیجیتال یا کلد والت سخت افزاری هم مشهور می باشند.
  • والت کاغذی: که به کلد استوریج یا آفلاین والت نیز مشهور می باشند (Cold wallet)

در ادامه به مزایا و معایب آن ها می پردازم.

والت نرم افزاری دسکتاپ استندالون

ابتدای ظهور کریپتو کارنسی ها، برای استفاده از بیتکوین یا هر ارز مجازی دیگری فقط والت نرم افزاری دسکتاپ وجود داشت. هر کسی که میخواست از بیتکوین یا هر ارز مجازی دیگری استفاده کنه باید ابتدا نرم افزار اصلی اونو از سایتش دانلود میکرد و با نصب بر روی کامپیوترش کل بلاک چین اون ارز مورد نظر رو بر روی کامپیوتر دانلود میکرد، تا بتونه صاحب یک کیف پول الکترونیک برای استفاده از اون ارز بشه. در سالهای اولیه حتی میتونستن با همون نرم افزار اقدام به ماینینگ و استخراج بیتکوین یا ارز مجازی مورد نظر با کامپیوترش بکنه.

در واقع والت های استندالون یا کور والت ها، نگهدارنده اصلی بلاک چین و فراهم کننده تامین امنیت هستند، در حال حاضر، کسانی سراغ این نوع والت میرن که نیاز به ارائه خدمات و سرویس دهی به مشتریان زیادی هستند، و ترجیح میدن صحت هر ترنزاکشن رو خودشون تائید کنند و در بلاکچین قرار بدن (البته تائید دیگر نود ها رو هم نیاز دارن). مثل صاحب فروشگاهی که اقدام به فروش محصولاتش با ارزهای دیجیتال میکنه یا ماینینگ فارم ها و استخرهای ماینینگی که اقدام به سرویس دهی به بقیه ماینرها میکنند، البته اگر شما هم، تمایل به استفاده والت کور دسکتاپ بیتکوین داشته باشید باید کامپیوترتون و شبکه تون در حال حاضر آمادگی دانلود و ذخیره 150 گیگابایت اطلاعات بلاک چین بیتکوین رو داشته باشه.

به طور کلی، برای استفاده از والت های اصلی هر یک از کوین ها باید به سایت اصلی اون کوین مراجعه و والت اصلیش رو دانلود نمائید، مثلا در این لینک میتونید اقدام به دانلود والت اصلی بیتکوین (یتکوین کور) کنید. و در این لینک هم نقشه نود های شبکه بیتکوین رو به صورت کامل مشاهده نمائید، این نود ها در واقع همون والت هایی هستند که در سراسر جهان توسط صاحبانشون مورد استفاده قرار میگیرند، و در عین حال بلاکچین بیتکوین رو به صورت غیر متمرکز نگهداری میکنند.

هرچند با استفاده از کور والت شما کنترل کاملی بر روی کلید خصوصی خودتون دارید، ولی نیاز به یک کامپیوتر مستقل و مناسب و همچنین نگهداری موثر کامپیوتری که این نرم افزار بر روی آن نصب شده دارید. محافظت این کامپیوتر در برابر هکر ها و مشکلات سخت افزاری مثل سوختن دیسک سخت، عدم راحتی حمل و نقل و استفاده در هر مکان از مشکلات کور والت ها هستند.

پس استفاده از والت دسکتاپ یا کور والت ها (Core Wallet)، برای کاربران عادی و غیر فنی یا کسانی که فقط قصد سرمایه گذاری بر روی ارزهای دیجیتال رو دارند و زیاد با مباحث فنی اون آشنا نیستند پیشنهاد نمیشه.

والت نرم افزاری آنلاین یا وب بیس به صورت SPV

با گسترش استفاده از کریپتو کارنسی ها، گروه های زیادی به فکر تولید والت هایی افتادند که اولا نیاز به دانلود حجم عظیم اطلاعات بلاکچین نداشته باشه و ثانیا استفاده از اون ها راحت تر باشه و ثالثا در هر زمان یا مکانی با استفاده از اتصال به اینترنت بشه از اونا استفاده کرد و رابعا احتیاج به دانستن مسائل تکنیکی کمتری داشته باشه.

والت های SPV یا همون Simplfied Payment Verification Wallets در واقع یک نرم افزار واسط بین صاحب والت با یکی از نود های اصلی شبکه بلاکچین کریپتو ها هستند. این والت ها با استفاده از پروتکل بلاکچین مورد نظر، درخواست ها را به یک نود اصلی که احتمالا تولیدکنندگانشان راه اندازی کرده اند، ارسال و نتیجه را به شما اعلام میکند. مزایای این والت ها، کم حجم بودن و عدم نیاز به دانش تکنیکی زیاد و رایگان بودن آن ها می باشد. البته خود SPV ها هم به دو نوع اصلی زیر تقسیم میشوند:

• والت به صورت یک وب سایت اینترنتی
  • والت به صورت اپلیکیشن موبایل یا کامپیوتر

نکته بسیار مهم انتخاب گونه ای از آن ها می باشد که کنترل کلید خصوصی، کاملا در اختیار شما باشد تا واقعا صاحب مقدار کارنسی نمایش داده شده باشید.

در نوع اول، با توجه به اینکه والت به صورت سایت اینترنتی می باشد، به احتمال بسیار زیادی شما کنترل کاملی برروی پرایویت کی خود ندارید، از معروفترین این نوع والت، والت بلاکچین دات اینفو می باشد که بسیاری از تازه کاران فکر میکنند والت اصلی بیتکوین یا احتمالا شرکت اصلی بیتکوین می باشد، که تصوری اشتباه می باشد. مشکلاتی مانند هک شدن سایت و یا خوابیدن سرور، از مشکلات اصلی این نوع والت ها می باشد.

مشکلات دیگر این نوع والت ها زمانی رخ می دهد که در بلاکچین، فورک روی میدهد و طبق نظر صاحبان سایت، امکان استفاده از فورک جدید به شما داده نمی شود. مثلا سایت لوکال بیتکوین که یکی از والت های بسیار امن و خوب اینترنی می باشد، امکان استفاده از فورک بیتکوین کش را نداد، و تمام کسانی که دارای موجودی در این سایت بودند، از داشتن بیتکوین کش و کسب منفعت از فروش این آلتکوین محروم شدند.

البته به علت سرویس ها و خدماتی که سایت های صرافی های آنلاین یا دیگر سایت های مرتبط با کریپتو کارنسی ها می دهند، چاره ای جز استفاده از آن ها نمی باشد، ولی باید پس از استفاده از خدمات آن ها، در اولین فرصت موجودی خود را به یک والت امن سخت افزاری یا کاغذی انتقال دهید.

پس استفاده از والت هایی که صرفا به صورت سایت اینترنتی هستند، فقط هنگامی که به خدماتشان نیازمندیم توصیه می شود، به خصوص استفاده از سایت صرافی های آنلاین به عنوان والت و برای نگهداری طولانی مدت کریپتو ها اشتباه محض می باشد.

بریم سراغ پر مصرف ترین نوع والت ها، یا همون اپلیکیشن های موبایلی، این نوع والت ها اکثرا این امکان را به استفاده کنندگان خودشون میدن که کنترل کاملی بر روی کلید خصوصی والت خودشون داشته باشند. والت های موبایلی برای کسانی که سرمایه گذاری زیادی در دنیای کریپتو ها ندارن، و یا در ابتدای آشنایی با ارزهای دیجیتال هستند بهترین انتخاب می باشد.

برای استفاده از اپلیکیشنهای والت موبایل، طبیعتا شما فقط نیاز به یک موبایل و اتصال به شبکه اینترنت دارید، و می توانید با نصب یکی از این اپلیکیشن ها به راحتی صاحب یک حساب برای دریافت و پرداخت و نگهداری دیجیتال کوین مورد نظر خودتون بشین.

از نظر من یکی از والت اپلیکیشن های خوب، Coinomi می باشد، چون به صورت همزمان طیف وسیعی از کریپتو کارنسی ها (در حال حاضر حدود 70 نوع ارز دیجیتال مختلف شامل بیتکوین، بیتکوین کش، اتریوم، لایتکوین، استراتیس، پی ویکس و بسیار دیگر) را پشتیبانی می کند. همچنین امکان خرید و فروش و تبدیل کوین ها را به یکدیگر، به صورت مستقیم از طریق دو سرویس معروف Changelly و Shapeshift در داخل محیط والت فراهم می نماید. در تصویر زیر لیست کوین هایی که با نصب کوینومی بر روی دستگاه موبایل خود امکان استفاده از آنها را خواهید داشت، مشاهده نمائید:

coinomi-supported-coins.gif

به هرصورت از والت های معروف و امن نرم افزاری میتوان به والت های زیر اشاره نمود:
اگر سرمایه زیادی در دنیای کریپتوها وارد نکردید یا در ابتدای آشنایی با دنیای کریپتو ها هستید، بهترین والت برای شما،والت هایی هستند که با نصب بر روی گوشی موبایل؛ امکان استفاده از کریپتو ها (نگهداری، دریافت و پرداخت) را در هرجایی که گوشی موبایل همراهتان باشد و به اینترنت دسترسی داشته باشید، برای شما فراهم می آورد.

tabriz

عضو جدید
از مشکلات اصلی این نوع والت ها زمانی می باشد که در بلاکچین، فورک روی میدهد و طبق نظر صاحبان سایت، امکان استفاده از فورک جدید به شما داده نمی شود. مثلا سایت لوکال بیتکوین که یکی از والت های بسیار امن و خوب اینترنی می باشد، امکان استفاده از فورک بیتکوین کش را نداد، و تمام کسانی که دارای موجودی در این سایت بودند، از داشتن بیتکوین کش و کسب منفعت از فروش این آلتکوین محروم شدند.
ممنون از اطلاعاتی که دادی دوست عزیز، سوالی که دارم این هست که الان موجودی من تو والت بلاک چئین . اینفو، وقتی فورک جدید میاد شامل من نمیشه؟ پیشنهاد میکنید کاری انجام بدم؟

ممنون از اطلاعاتی که دادی دوست عزیز، سوالی که دارم این هست که الان موجودی من تو والت بلاک چئین . اینفو، وقتی فورک جدید میاد شامل من نمیشه؟ پیشنهاد میکنید کاری انجام بدم؟
فورک در کلیه بلاکچین های واقعا غیر متمرکز (مثلا بلاک چین بیتکوین) همیشه مورد مناقشه بین فعالان و سرمایه گذاران بزرگ این حوزه بوده، ما به عنوان یک مصرف کننده باید متوجه باشیم که فقط زمانی صاحب واقعی بیتکوین یا کریپتو خودمون هستیم که، به طور کامل بر روی کلید خصوصی والت خودمون کنترل داشته باشیم.

به همین دلیل نمی توان دقیقا پیشبینی کرد که صاحب یک سایت که فراهم کننده والت شماست چه سیاستی در قبال فورک جدید اعمال خواهد کرد. مثلا همین بلاکچین دات انفو، بعد از حدود 3 ماه امکان استفاده از بیتکوین کش را به دارندگان بیتکوین در این سایت داد. و استفاده کنندگان از این سایت را از فرصت فروش بیتکوین کش در ابتدای عرضه را که حدود 700 دلار بود محروم کرد.

در واقع شما با استفاده از یک سایت واسطه به عنوان والت (هرچقدرهم معروف و معتبر) باز هم وابسته به یک سیستم متمرکز که تحت کنترل یک شرکت یا گروه می باشد، هستید. و این دقیقا برخلاف فلسفه اصلی کریپتو کارنسی های واقعا غیر متمرکز مانند بیتکوین می باشد.

به هر صورت پیشنهاد میکنم حتما بیتکوین خودتون رو حداقل به یک والت اپلیکیشن خوب مانندگرین آدرس انتقال بدید، البته توصیه اکید میکنم که قبل از اینکار به طور کامل شرایط نگهداری و نحوه امن نگهداشتن والت های موبایل اپلیکیشن رو بررسی و سپس استفاده از آن ها را شروع کنید. و اگر مبلغ بالایی در بیتکوین سرمایه گذاری کرده اید، حتما به فکر تهیه یک والت سخت افزاری باشید.

انشاالله در ادامه این گفتگو، به نحوه استفاده امن از والت های اپلیکیشنی خواهم پرداخت و استفاده از والت های سخت افزاری و کولد استوریج (کاغذی) را هم بررسی خواهیم کرد.

امیدوارم دیگر دوستان با تجربه نیز با ارائه اطلاعات، به هرچه بهتر شدن و کاربردی تر شدن این بحث کمک کنند.

زمان آخرین ویرایش:
والت سخت افزاری یا کیف پول فیزیکی برای کریپتو کارنسی ها

تقاضا برای نگهداری امن ارزهای دیجتال باعث تولید قطعه ای سخت افزاری گردید که تا حدود بسیار زیادی امنیت نگهداری کلید خصوصی کریپتوکارنسی ها را بالا برد، یکی از مشکلات اصلی والت های آنلاین یا اپلیکشنی، آسیب پذیری در قبال ویروس ها و یا هک شدن سایت یا کامپیوتری می باشد که این والت ها بر روی آن قرار دارد. در واقع هیچ وقت نمی توان مطمئن بود که یک کامپیوتر و یا یک سایت، در قبال حملات نرم افزاری هکر ها به صورت کامل نفوذ ناپذیر می باشد. به همین دلیل دو راه کار برای جداسازی کلید خصوصی یک والت از شبکه اینترنت در کریپتو کارنسی ها ایجاد گردید.

راه کار اول و ساده استفاده از والت سرد یا کولد استوریج می باشد که مشکل آن سختی استفاده و خرج کردن موجودی والت می باشد و بیشتر جهت نگهداری های طولانی مدت بدون خرج کردن ارزهای دیجیتال استفاده می شود.

اما راهکار دوم استفاده از یک قطعه سخت افزاری برای نگهداری کلید خصوصی می باشد که فقط زمانی امکان خرج و استفاده از موجودی والت را میدهد که یک عملیات فیزیکی مثل فشردن یک کلید بر روی این قطعه صورت گیرد (با دیدن مبلغ و شماره حساب گیرنده بر روی صفحه والت سخت افزاری) به همین دلیل، والت سخت افزاری، امنیت بسیار زیادی برای نگهداری و استفاده امن از کریپتو ها ایجاد می کند.

پس مهمترین کار والت سخت افزاری جلوگیری 100 درصدی از دزدیده شدن کلیدخصوصی شما در قبال حملات سایبری و هکرها می باشد. و این مورد به خصوص برای کاربران غیر حرفه ای کامپیوتر و شبکه های اینترنتی که می خواهند وارد دنیای کریپتو ها گردند یک اصل می باشد.

مورد دومی که باید در انتخاب یک والت سخت افزاری رعایت کرد، دانستن نحوه ذخیره سازی کلید خصوصی بر روی خود والت می باشد. در برخی از والت ها کلید خصوصی طوری ذخیره سازی میگردند که در صورت دزدیده شدن خود والت سخت افزاری، با یکسری از امکانات نه چندان خاص یک هکر سایبری می تواند به کلید خصوصی بر روی قطعه سخت افزاری دست یابد.

تنها چند نمونه از والت های سخت افزاری هستند که حتی نحوه ذخیره سازی داخلی کلید خصوصی بر روی آن ها نیز بر اساس استانداردهای رمزنگاری سخت افزاری می باشد. بدین معنا که یک چیپست کامپیوتری خاص با استاندارد ذخیره سازی رمزنگاری شده سخت افزاری برای ذخیره کلیدخصوصی بر روی آن ها نصب می باشد که حتی اگر یک دزد حرفه ای تکنیکال هم به صورت فیزیکی به والت شما دسترسی پیدا کند هم نمی تواند به این راحتی ها کلید خصوصی را بازیابی و موجودی داخل والت را تصاحب نماید. اتفاقا ترزر که یکی از مارک های بسیار معروفتر والت های سخت افزاری می باشد، به همین دلیل از امنیت کمتری برخوردار می باشد، در این لینک نحوه بازیابی کلید خصوصی در صورتیکه خود والت ترزر بدست یک حرفه ای بیوفتد توضیح داده شده.

تا اونجایی که من میدونم بهترین والت از نظر قیمت و مزیت داشتن چیپست سخت افزاری رمزنگار، والت های شرکت فرانسوی لدجر می باشد، معروف ترین آن ها والت لدجر نانو اس می باشد. از ویژگی های مهم دیگر یک والت سخت افزاری پشتیبانی از کوین های مختلف می باشد، که لدجر با پشتیبانی از تعداد بسیار زیادی از کوین های مختلف در یک جا، انتخاب هوشمندانه ای می باشد، ریزه کاری های استفاده از ولت لدجرنانو اس را در این گغتگو مطالعه فرمائید.

Ledger-Nano-S.jpg

نحوه کار با والت های سخت افزاری به طور کلی بسیار ساده می باشد. بدینصورت که این والت ها در اولین زمان راه اندازی، یکسری کلمات به شما نشان خواهند داد که شما با یادداشت آن ها در صورت از دست دادن این قطعه سخت افزاری، امکان بازیابی ولت را در یک سخت افزار یا نرم افزار استاندارد دیگر داشته باشید. سپس با اتصال به کامپیوتر و اجرای نرم افزار همراه با این قطعه سخت افزاری شماره حساب به شما برای ارائه به واریز کننده، نشان داده خواهد شد.

همچنین زمانی که نیاز به ارسال موجودی والت داشته باشید، بر روی این قطعه سخت افزاری مبلغ و شماره حساب مقصد نمایش داده خواهد شد و تا زمانی که شما دکمه تائید بر روی والت را به صورت فیزیکی نفشارید، این مبلغ از حساب شما کسر و ارسال نخواهد شد.

پس اگر به صورت جدی قصد ورود و سرمایه گذاری در کریپتو کارنسی ها را دارید، و سرمایه قابل توجهی را در اینکار وارد کرده اید، خرید یک والت سخت افزاری اولویت اصلی شما و بهترین اتنخاب برای نگهداری ارزهای دیجیتال می باشد.

Tarus

عضو جدید
سلام. ممنون از راهنمایی هاتون
یه درخواست دارم. من میخام یه سری ارز بخرم (آمیسکو، کیوتام و دیکرد) اما بعد از اینکه فهمیدم بعضی از صرافی ها بیت کوین ایرانی هارو بنا به دلایل مسخره بلاک کردن حسابی شوکه شدم و دست نگه داشتم. سایت هایی که گفتید این 3 تا ارز رو ظاهرا پشتیبانی نمیکنن. البته تو سایت Changelly که رفتم میشد این کار رو کرد اما روزانه 50 دلار. از طرفی کیف پول رو هم موندم کجا درست کنم. از شانس من روسیه هم با وبمانی قراره چپ بیوفته (بنا به دلایلی که در چین اتفاق افتاده). منو راهنمایی کنن تا بتونم وارد این سیستم بشم. هم کیف پولی میخام که امن باشه و دول محترم نزنن ایرانی هارو بلاک کنن و هم بشه ارزهای دیجیتال رو باهاش خرید و فروش کرد.

سلام. ممنون از راهنمایی هاتون
.... هم کیف پولی میخام که امن باشه و دول محترم نزنن ایرانی هارو بلاک کنن و هم بشه ارزهای دیجیتال رو باهاش خرید و فروش کرد.
متاسفانه کیف پولی که همزمان کلیه ارزهای دیجیتال را پشتیبانی کنه و هم بتوان داخل آن به خرید و فروش و تبدیل ارزها بپردازید و هم امن باشه (کلید خصوصی نزد خودتون باشه) وجود ندارد.

احتمالا کوینومی با پشتیبانی از بسیاری از ارزها چنین امکاناتی را فراهم می آورد، اما مطمئنا امکان پشتیبانی از بیش از 1200 نوع ارز دیجیتال مختلف در هیچ کیف پولی از نظر فنی امکانپذیر نمی باشد.

کوین های جدید التاسیس معمولا خودشان دارای کیف پول به صورت سایت اینترنتی می باشند، اگر شما نیاز به خرید و فروش آن ها داشته باشید چاره ای جز استفاده از والت خاص طراحی شده توسط طراح کوین را نخواهید داشت.

البته پس از مدتی از انتشار، احتمالا والت های معروف شروع از پشتیبانی از آن ها خواهند کرد که باید به سایت هایشان سر بزنید، مثلا ارز دیکرد توسط والت سخت افزاری لدجر نانو اس پشتیبانی می گردد.

برای خرید و فروش و ترید ارز های جدید هم، چاره ای جز استفاده از صرافی های آنلاین خارجی وجود ندارد، که مشخصا ریسک های خاص خودشو به خصوص برای ما ایرانی ها به همراه دارد. به نظرم فعلا صرافی آنلاین بایننس انتخاب خوبیه، چون گستره وسیعی از ارزها رو داره و فعلا با ما ایرانی ها مشکل نداره.

Tarus

عضو جدید
متاسفانه کیف پولی که همزمان کلیه ارزهای دیجیتال را پشتیبانی کنه و هم بتوان داخل آن به خرید و فروش و تبدیل ارزها بپردازید و هم امن باشه (کلید خصوصی نزد خودتون باشه) وجود ندارد.

احتمالا کوینومی با پشتیبانی از بسیاری از ارزها چنین امکاناتی را فراهم می آورد، اما مطمئنا امکان پشتیبانی از بیش از 1200 نوع ارز دیجیتال مختلف در هیچ کیف پولی از نظر فنی امکانپذیر نمی باشد.

کوین های جدید التاسیس معمولا خودشان دارای کیف پول به صورت سایت اینترنتی می باشند، اگر شما نیاز به خرید و فروش آن ها داشته باشید چاره ای جز استفاده از والت خاص طراحی شده توسط طراح کوین را نخواهید داشت.

البته پس از مدتی از انتشار، احتمالا والت های معروف شروع از پشتیبانی از آن ها خواهند کرد که باید به سایت هایشان سر بزنید، مثلا ارز دیکرد توسط والت سخت افزاری لدجر نانو اس پشتیبانی می گردد.

برای خرید و فروش و ترید ارز های جدید هم، چاره ای جز استفاده از صرافی های آنلاین خارجی وجود ندارد، که مشخصا ریسک های خاص خودش را به خصوص برای ما ایرانی ها به همراه دارد.
ممنون آقا احسان. حالا اين سايت كوينومى كليد خصوصى رو به خودمون ميده؟واردش شدم. امكان اكسچنج زيادى هم نداشت. يه مدت ديگه كه فورك جديد مياد نداشتن اين كليد مكافات زيادى درست ميكنه.

ممنون آقا احسان. حالا اين سايت كوينومى كليد خصوصى رو به خودمون ميده؟واردش شدم. امكان اكسچنج زيادى هم نداشت. يه مدت ديگه كه فورك جديد مياد نداشتن اين كليد مكافات زيادى درست ميكنه.
شما یا باید منتظر بمانید که کوینومی نسخه جدیدی ارائه کند که کوین مورد نظر شما را پشتیبانی نماید. یا چون کوینومی کلید خصوصی را به صورت Masterseed در اختیار شما قرار می دهد، می توانید با استفاده از این کلمات ریکاوری که در ابتدای راه اندازی به شما ارائه میدهد، با بازگرداندن والتتان در هر والت استاندارد دیگری که کوین مورد نظرتون رو پشتیبانی می کند، از آن کوین استفاده نمائید.

Dimumba

عضو جدید
یکی از کیف پول های آنلاین رمزارزها: zumminer.com

زمان آخرین ویرایش:

Khordad

عضو جدید
سلام احسان عزیز
مطلب ایجاد کیف بسیار مفید بود البته فکر می‌کنم هنوز مورد چهارم یا ایجاد کیف کاغذی رو نفرمودین
یک سوال در مورد کیف پول و آدرس‌ها از خدمتتون دارم
در مدل کیف موبایلی اگر مشخصا اسم ببرم فرض کنید من روی موبایلم اپلیکیشن xapo رو نصب کردم و از چندین کیف مختلف که این اپلیکیشن ارائه می‌دهد من مدل بیت کوین رو انتخاب کردم(نرم افزار و نوع ارز رو مثال می زنم که سوالم مشخص باشه)، مثل هر کیف دیگری من درخواست بیت کوین دادم و با آدرس بیت کوینی ام از سایت مثلا لوکال بیت کوین مقداری از این نوع ارز رو داخل کیف موبایلی ریختم. حالا وقتی وارد محیط این کیف اپلیکیشن xapo میشم سه نوع اطلاعات به من میده:
  • ۱- موجودی بیت کوین
  • ۲- آدرس عمومی(بقول شما همون شماره حساب)
  • ۳-کلید خصوصی استفاده از کیف رو هم بهم می‌ده
من کلیدهای عمومی و خصوصی رو ,هم بصورت پرینت روی کاغذ و هم مثلا در یک فایل تکست در محل امن ذخیره کردم و فرضا تا یکسال دیگه نمی خواهم اصلا بهشون سر بزنم.

حالا سوالم مشخصا اینه اگر سال دیگه به اپلیکیشن سر بزنم و ببینم این مدل کیف منسوخ شده یا مثلا نرم افزار به محض ورود می‌خواد اپدیت بشه و مثلا در ورژن جدیدش ایران تحریم شده و هنگام آنلاین شدن کیف به ما سرویس نده یا ....

آیا با داشتن اون دو تا رشته اعداد که یکیش کلید عمومی و دیگری کلید خصوصی بیت کوین هام بوده کیف پول و موجودی پارسال قابل دسترسی و بازیابی در محیط دیگری هست یا کلا با ازبین رفتن این واسطه موجودی بیت کوین از بین رفته است

حالا سوالم مشخصا اینه اگر سال دیگه به اپلیکیشن سر بزنم و ببینم این مدل کیف منسوخ شده یا مثلا نرم افزار به محض ورود می‌خواد اپدیت بشه و مثلا در ورژن جدیدش ایران تحریم شده و هنگام آنلاین شدن کیف به ما سرویس نده یا .... آیا با داشتن اون دو تا رشته اعداد که یکیش کلید عمومی و دیگری کلید خصوصی بیت کوین هام بوده کیف پول و موجودی پارسال قابل دسترسی و بازیابی در محیط دیگری هست یا کلا با ازبین رفتن این واسطه موجودی بیت کوین از بین رفته است
شما از هر نرم افزاری که کلید خصوصی را به صورت صحیح استخراج کرده باشید (صرف نظر از نام و تولید کننده)، می توانید با انتقال آن به یک نرم افزار استاندارد دیگر، به موجودی کیف پول مرتبط با آن کلید خصوصی دسترسی پیدا نمائید.

در واقع کلیه نرم افزار ها و سخت افزار هایی که برای والت استفاده می شوند، از یک پروتکل استاندارد و واحد برای ارتباط با بلاکچین بیتکوین استفاده می نمایند. پس با داشتن کلید خصوصی و اصطلاحا ایمپورت کردن آن در یک والت نرم افزاری استاندارد، شما امکان استفاده از موجودی داخل کیف مرتبط با آن را خواهید یافت.

نکته بسیار مهم، حفظ و نگهداری صحیح کلید خصوصی و انتخاب والتی که کلید خصوصی (چه به صورت یک رشته کاراکتر، چه به صورت کلمات) را در اختیار شما قرار دهد می باشد.

تاکید میکنم:در صورتی که از والت سخت افزاری استفاده نمی نمائید و از والت های نرم افزاری استفاده می نمائید، نگهداری امن کلید خصوصی بسیار مهم می باشد. به هیچ عنوان نباید کلید خصوصی را در کامپیوتر یا تلفن همراهی استفاده نمائید که از امنیت آن چه فیزیکی چه نرم افزاری اطمینان کامل ندارید.

اگر از والت سخت افزاری استفاده نمیکنید، احتمالا برای تامین امنیت بیشتر، بهتر است از یک دستگاه تلفن همراه یا لپ تاپ که هیچ برنامه اضافه ای بر روی آن نصب نکرده اید و فقط سیستم عامل اورجینال بدون هیچگونه نرم افزار اضافی بر روی آن نصب باشد و فقط برای ارزهای دیجیتال کنار گذاشته اید استفاده نمائید، و فقط برای خرج کردن بیتکوینتان آن را روشن و به اینترنت وصل نمائید. توجه کنید که رعایت این نکات بیشتر به جهت جلوگیری از دزدیده شدن سایبری کلید خصوصی شما به جهت حک شدن، ویروسی شدن سیستم یا موبایل و از این قبیل موارد می باشد.

Khordad

عضو جدید
سپاسگزارم جناب احسان
البته بنده یکی دوتا از کیفهایی که بالاتر معرفی فرمودين رو جهت آزمایش روی موبایل نصب کردم ولی نتونستم گزینه ای تحت عنوان import و export پیدا کنم تا از کلیدهایی که عرض کردم در چند جا ذخیره کردم استفاده کنم. لذا نتونستم از کلیدهای عمومی و خصوصی که ذخیره کردم بجز در همون نرم افزاری که تولید شده اند جای دیگری استفاده کنم شاید هم تکنیکی داره که بلد نیستم

بنده یکی دوتا از کیفهایی که بالاتر معرفی فرمودين رو جهت آزمایش روی موبایل نصب کردم ولی نتونستم گزینه ای تحت عنوان import و export پیدا کنم تا از کلیدهایی که عرض کردم در چند جا ذخیره کردم استفاده کنم. لذا نتونستم از کلیدهای عمومی و خصوصی که ذخیره کردم بجز در همون نرم افزاری که تولید شده اند جای دیگری استفاده کنم شاید هم تکنیکی داره که بلد نیستم
دوست گرامی به کلیت کار انتقال کلید خصوصی به یک والت دیگر عملیات ایمپورت کردن می گویند و به این صورت نیست که باید منویی به نام ایمپورت یا اکسپورت در والت وجود داشته باشد، مثلا در بعضی از والت ها از عبارات Backup و Restore استفاده شده و در بعضی دیگر از عبارت Cold Storage Spending و Create New و از این قبیل عبارات برای کل عملیات ایمپورت و اکسپورت استفاده شده. برای روشن تر شدن موضوع کمی بحث تکنیکال کلید خصوصی رو باز می کنم تا با کلیت کار آشنا شوید:

همانطور که در مطالب بالا توضیح داده شده یک والت کریپتو کارنسی (از هر نوع آن) باید نگهدارنده یک کلیک خصوصی و یک کلید عمومی باشد. به تصویر زیر که یک والت کاغذی می باشد که از ساده ترین نوع والت ها می باشد دقت نمائید:

bitcoin-private-key-sample.png
همانطور که در تصویر بالا میبینید هم کلید خصوصی و هم کلید عمومی، تشکیل شده از یک سری کاراکتر و عدد در کنار هم می باشد. با توجه به تعداد زیاد کاراکترها، چون نوشتن، حفظ کردن و انتقال این کاراکترها بسیار مشکل می باشد، از چندین استاندارد برای نمایش و یا نگهداری کلید ها استفاده می کنند که 2 تا از معروف ترین طرز نمایش و نگهداری آنها به شرح زیر می باشد:
  • به صورت علامات کد کیو آر (QR Code): که همانطور که در تصویر بالا در بالای کاراکترهای کلید ها مشاهده می نمائید، یک سری نقاط سیاه و سفید با یک استاندارد شناخته شده با نام qr code می باشد که با اسکن آنها توسط دوربین موبایل توسط هر نرم افزار کدخوان، کاراکترهای کلید ها را بر می گردانند. پس مثلا برای دادن شماره حساب به فردی دیگر نیازی به خواندن کاراکترها نیست و کافیست با نرم افزار داخل موبایل، کد QRکلید ها اسکن شوند، تا به راحتی کلید خصوصی یا کلید عمومی (شماره حساب شما) به یک موبایل دیگری منتقل می گردد.
  • استفاده از تعداد مشخصی کلمات معنی دار زبان انگلیسی که به (MasterSeed) یا (Recovery Passphrase) معروف می باشند: روش نگهداری و انتقال دوم استفاده از کلمات معمول انگلیسی در کنار هم می باشد، که مثلا با 12 یا 18 یا 24 کلمه معنی دار به زبان انگلیسی که با یک ترتیب خاص از یکسری قواعد پیروی می کنند، استفاده می شود. وظیفه تولید این کلمات به عهده والت فعلی شما می باشد. که در زمان ایجاد یک حساب جدید این کلمات را به شما خواهد داد. اگر این کلمات را به صورت صحیح از یک والت دریافت نمائید، و به همان ترتیب به یک والت دیگر وارد کنید، بر اساس یک استاندارد مشخص، هر دو کلید عمومی و خصوصی شما عینا در والت مقصد ایجاد می گردد. و شما امکان استفاده از موجودی خود را در والت جدید پیدا خواهید نمود.
خوب حالا که مفهوم کلید خصوصی و انواع معروف روش نگهداری و انتقال آن را شناختید، به راحتی می توانید هنگام استفاده از یک والت جدید متوجه شوید که والت شما به چه صورت کلید خصوصی و عمومی را در اختیار شما قرار می دهد و در نرم افزار جدید شما به چه صورت می توانید کلید خصوصی خود را ایمپورت نمائید.

معمولا در والت های نرم افزاری و سخت افزاری به جهت راحتی کار و برای اینکه کنترل کامل کلیدهای خصوصی در اختیار صاحب والت قرار گیرد، به هنگام ایجاد اولین حساب، از استاندارد Master Seed استفاده می شود. بدین صورت که، والت به شما 24 کلمه انگلیسی معنی دار با یک ترتیب مشخص را نمایش می دهد و از شما درخواست نوشتن این 24 کلمه انگلیسی را می کند، همچنین به شما اخطار می دهد که این کلمات را در یک جای امن نگه دارید، که اگر مشکلی برای والت پیش آمد و مثلا اگر موبایلی که از آن برای والت استفاده میکنید گم شد، یا والت سخت افزاری شما خراب شد. شما این امکان را داشته باشید که با وارد کردن این کلمات در یک والت استاندارد دیگر کلیدهای خصوصی خود را بازیابی نموده تا به موجودی این حساب دسترسی پیدا نمائید.

پس شما با داشتن کلید خصوصی چه به صورت Masterseed، چه به صورت QR Code که در اولین بار استفاده از هر والتی در اختیار شما قرار می گیرد، اگر می خواهید حساب خود را در والت دیگری استفاده نمایید، در نرم افزار مقصد باید به دنبال عباراتی مانند زیر باشید:
  • Restore
  • Create New
  • Import New
  • Restore configuration
  • Cold Storage spending
سپس به منویی وارد می شوید که از شما نوع بک آپی که دارید را خواسته، تا به راحتی با دادن تصویر QR Code یا کلمات Master seed حساب خود را در والت جدید بازیابی نمائید.

ضمنا توجه داشته باشید که: نگهداری صحیح از بک آپ کلید خصوصی چه به صورت qr code باشد چه masterseed، بسیار مهم می باشد.

این کلمات یا کدکیوآر که نگهدارنده کلید خصوصی شما می باشند، به راحتی امکان استفاده از موجودی حسابتان را برای هر کسی که به آن ها دسترسی داشته باشد و طرز استفاده از آن را بداند مهیا می سازد، پس به این نکات مهم برای نگهداری از بک آپ کلید خصوصی خود دقت نمائید:
  • به هیچ عنوان بک آپ کلید خصوصی خود را به صورت دیجیتال ننویسید یا به صورت تصویر یا فایل متنی در داخل فضای کامپیوتر یا موبایل خود ذخیره ننمائید، برای نوشتن آنها، از خودکار و کاغذ استفاده نمائید. و چند نسخه از روی آن، رونویسی نمائید و در مکان های مختلف فیزیکی امن، نگهداری نمائید.
  • در اولین بار استفاده از یک والت برای اینکه اطمینان نمائید که Masterseed یا همان recovery phrase ها که نوشته اید، صحیح می باشند، ابتدا یک مبلغ کم به این حساب جدید واریز نمایید، سپس والت را حذف کرده و مجددا از طریق Masterseed نوشته شده، ولت را بازیابی نمائید، تا مطمئن شوید که کلمات را کاملا صحیح نوشته اید و مشکلی وجود ندارد.

Khordad

عضو جدید
جناب احسان عزیز
بسیار سپاسگزارم واقعا توضیحتون عالی بود من ۱۰ روز هست که وارد این کار شدم وشروع کردم به مطالعه از طریق جستجوی منابع فارسی و تا حدودی که توانم برسه منابع خارجی و البته چند نمونه خرید کوچک از لوکال بیت کوینز و آشنایی با ساخت ونگهداری والت ها و ورود به سایتهایی که شما و دیگران معرفی کردین و معمولا سعی می‌کنم اپلیکیشن های اندروید و iOS و دسک تاپ در ویندوز ۶۴ بیتی رو نصب و حذف و بازیابی و آزمایش کنم و بیشتر از اینکه سرمایه گذاری( که تا الان حدود ۱۰ میلیون بوده) برام جذاب باشه نکات فنی پیرامون ارزهای دیجیتال برام جذابه( مثل همین مطلبی که الان شما فرمودین و برام خیلی سوال بود) حتی سعی کردم با ترجمه مقاله یا دست نوشته ۸ صفحه ای منتسب به ساتوشی بیش‌تر از الگوریتم اولیه پیاده سازی ارز دیجیتال سر در بیارم ( تا حدودی به زبانهای برنامه نویسی أشنا هستم)
در این مسیر برخورد و آشنایی با آفراد مطلعی مثل شما واقعاجای بسی خوشحالی و تشکر است مثلا برای یافتن پاسخی نظیر همین پست ( با سواد کم خودم) باید یکماه می گشتم
ببخشید جهت تشکر پست اضافه گذاشتم واقعا عالی بود
ارادتمند

Gita.

عضو جدید
@احسان عزیز
بسیار از راهنمایی های شما استفاده کردم واقعا ممنون
1- اینطور که متوجه شدم coinomi کلید خصوصی را به ما تحویل نمیدهد. لطفا چند ولت نرم افزاری که کلیدخصوصی را ارائه دهند و ترجیحا نسخه آیفون یا ویندوز داشته باشند معرفی کنید

2- به طور آزمایشی در سایت blockchain.info کیف پول ساختم و 12 کلمه برای ریکاوری حساب به من داده. این ها همون کلیدخصوصی هستند یا فقط برای ورود به سایت درصورت فراموشی پسورد کاربرد دارند؟

3- blockchain اپلیکشنی موبایلی هم دارد. آیا این اپ همان کیف پول نرم افزاری موبایلی حساب میشه یا SPV نوع دوم؟
یعنی امنیت اپ blockchain هم مانند سایتش پایینه؟

4- بنظر شما در صورت استفاده از SPV بهتر نیست ارزهای مجازی مان را بجای یک کیف در چندین کیف توزیع کنیم؟ مثلا من در بلاک چین دو کیف پول بسازم یکی مخصوص اتریوم و دومی برای بیت کوین

5- هنگام جابجایی ارز ها از صرافی به حساب من و یا هنگامی که از کیف پول موبایلی ام به کیف پول آنلاینم منتقل میکنم، مبلغی به عنوان هزینه جابجایی کسر میشه؟ موقع بازیابی ولت با masterseed در یک ولت جدید چطور؟

مرسی

زمان آخرین ویرایش:
1- coinomi مانند اکثر والت های امروزی از نوع HD wallets می باشد و کلید خصوصی را به صورت master seed در ابتدای راه اندازی به شما ارائه می دهد، که در مطالب بالا در مورد آن صحبت گردیده است. مزیت Coinomi پشتیبانی از طیف وسیعی از ارزهای دیجیتال در یک نرم افزار می باشد. اما اگر والت نرم افزاری فقط برای نگهداری بیتکوین منظورتون هست، فعلا بهترین والت های نرم فزاری اختصاصی بیتکوین: گرین آدرس و مای سلیوم هستند که هر دوی آنها هم دارای برنامه آیفون هستند هم آندروئید.

2- من با سایت blockchain.info کار نکردم، ولی اگر طبق مطالب بالا توانستید این 12 کلمه را در یک والت استاندارد دیگر ایمپورت کنید و یک کپی از کیف پولتان ایجاد نمائید و به حسابتان دسترسی پیدا کنید، این 12 کلمه همان masterseed ها و در واقع کلید خصوصی شما می باشند.

3- به هر صورت، ولت هایی که به صورت سایت اینترنتی هم کار می کنند، نیاز دارند که کلید خصوصی شما را در جایی روی سرورشان ذخیره کنند تا امکان خرج کردن موجودی حساب شما را بر روی پنل سایتشان نیز فراهم نمایند. پس کلید خصوصی شما به غیر از موبایل شما در جای دیگری، مثلا سرورهای یک سایت اینترنتی ذخیره می باشد، پس امنیت والت شما وابستگی بسیاری به امنیت سرورهای سرویس دهنده، اعتبار سازندگان ولت، کارمندان سرویس دهنده و .. دارد.

4- امن نگهداری یک والت ابعاد مختلفی دارد، مثلا جلوگیری از حک شدن و دزدیده شدن کلید خصوصی که بهترین راه حل آن استفاده از والت سخت افزاری می باشد، یا امکان فراموش کردن کلمه عبور والت ها، یا عدم نگهداری صحیح از کلمات Masterseed یا والت سخت افزاری در مکانی فیزیکی امن و ... پس هر فرد نسبت به شرایط خودش و مقدار سرمایه گذاری و با دانش کامل باید بهترین راه برای امن نگه داشتن سرمایه خود را پیدا نماید، و نمی توان یک نسخه واحد برای همه پیدا نمود. مثلا شاید برای یک فرد ارزش داشته باشد که برای نگهداری مقدار سرمایه ای که وارد نموده چندیدن والت سخت افزاری تهیه و در چندین صندوق آهنی مختلف و در مکان های فیزیکی مختلف نگهداری نماید و کلمات Masterseed را هم فقط در صندوق امانات یک بانک نگهداری نماید. ولی برای فرد دیگری استفاده از یک والت نرم افزاری نصب شده در یک موبایل قدیمی که در گوشه ای از کمد به صورت خاموش نگهداری می نماید، کافی باشد.

5- هنگام بازیابی والت از طریق کلید خصوصی در یک والت جدید، چه به صورت Masterseed چه به صورت QR Code یا هر روش دیگری، هیچ کارمزدی از حساب والت کم نخواهد شد. در واقع با اینکار فقط یک کپی جدید از والت ایجاد می گردد، که امکان استفاده از موجودی والت را خواهد داشت. اینجاست که محافظت فیزیکی و نگهداری امن از کلمات Masterseed بسیار نمود پیدا می نماید.

Gita.

عضو جدید
بجز وقتی که میخوایم به حسابمون در یک والت جدید پیدا کنیم، کلید خصوصی یا Masterseed و qr آن چه کاربردهایی داره؟
مثلا موقع لاگین به والت به عنوان پسورد یا موقع واریز به حساب دیگران پرسیده میشه یا زمانیکه رمز ورودی رو یادمون رفته باشه؟

abc.abc

عضو جدید
سلام دوستان
1-نظرتون در مورد لدجر نانو اس چی هست؟ آیا ارزش داره 650 تومن هزینه کنیم برای خرید؟
2-ی ایده دارم برای نگهداری ارز هایی که چند ماه نمیخواییم ازشون استفاده کنیم:
مثلا میخوام یک اتریوم رو 6 ماه نگه دارم خب میام ی والت کاغذی میسازم بعد هر زمان خواستم ریالش کنم جای اینکه کل بلاکچین رو دانلود کنم private key رو داخل سایت هایی مثل مای اتر والت میزنم و از اون طریق بهش دسترسی پیدا می کنم و اگه دوباره خواستم اتر یا هر ارز دیگه ای رو ی مدت نگه دارم ی والت کاغذی دیگه میسازم (چون والت قبلی رو دیگه اطلاعاتش داخل مای اتر والت ثبت شده و اگه مای اتر والت هک شه حساب من هم هک میشه)
ممنون میشم در این مورد نظرتون رو بفرمایید - چون والت کاغذی اگه اشتباه نکنم بیشترین امنیت رو داره اما مشکل اینه کل بلاکچین باید دانلود شه ، به همین دلیل این ایده به نظرم رسید

Top Bottom