• کوینر، تالارگفتمان تخصصی حوزه بلاکچین و کریپتو ها، مهمترین نوآوری حوزه اقتصاد می باشد.

اگر شما هم از علاقه مندان به دیجیتال کارنسی ها هستید، همین حالا عضو شوید.

بررسی علل بسته شدن صرافی های چینی بیتکوین

احتمالا این روزها اخبار محدود و بسته شدن چند صرافی آنلاین ارزهای دیجیتال توسط بانک مرکزی چین و ممنوع شدن خرید و فروش ICO ها و شایعات مرتبط با آن را شنیده اید.

با توجه به اینکه چین یکی از بزرگترین بازار کریپتو ها می باشد و تغییرات قوانین مرتبط با کریپتو کارنسی ها میتونه تاثیرات زیادی بر آینده دنیای بلاکچین و بیتکوین داشته باشه، می خواستم در این گفتگو، به دلایل این کار و تاثیرات این قوانین در کوتاه مدت و دراز مدت بپردازیم. از دوستان تقاضا دارم که اونها هم نظراتشون رو اعلام کنن...

همانطور که در تصویر زیر نیز مشاهده می نمائید اعلام این دو خبر باعث نوسانات شدید قیمت بیتکون گردید:

china-effects-chart.gif

ظاهرا دلایلی که توسط بانک مرکزی دولت چین به صورت پراکنده اعلام شده این ها می باشد:

• عدم وجود قوانین کافی و مجوزات لازم برای صرافی ها در خرید فروش بیتکوین و دیگر ارزهای مجازی با توجه به ریسک بسیار بالای معاملات آن ها
  • ماهیت بیتکوین و نداشتن پشتوانه واقعی برای قیمت
  • نوسانات شدید قیمت خارج از چهارچوب قوانین جلوگیری از ضرر بیش از حد برای سرمایه گذاران
  • استفاده برای پولشوئی با توجه به امکانات منحصر به فرد معاملات کریپتو کارنسی ها
  • دستکاری بازار ارزهای دیجیتال توسط سرمایه داران بزرگ یا خود صرافی ها با توجه به عدم وجود قوانین کافی برای این بازار
  • استفاده از دیجیتال کارنسی ها در خرید و فروش اقلام و مواد ممنوعه

چین برای چندمین بار می باشد که در دنیای بلاک چین اقدام به اعلام چنین محدودیت هایی نموده، البته با توجه به حجم عظیم خرید و فروش بیتکوین و دیگر ارزهای آنلاین، طبیعی به نظر میرسه که چین یکی از پیشروترین کشورها در برخورد با پدیده نوظهور ارزهای اینترنتی و بیت کوین باشه.

مهمترین زمان در تاریخچه برخورد چین با بازار کریپتوها سال 2013 بود که، بانک مرکزی این کشور به طور کل خرید و فروش کلیه ارزهای دیجیتال (البته اون زمان فقط بیتکوین و لایت کن معروف بودند) رو ممنوع اعلام نمود که این باعث افت شدید قیمت آنها شد، پس از اینکه بعد ازمدتی این قانون برداشته شد و معاملات دیجیتال کارنسی ها در چین آزاد شد، مجددا در سال 2016-2017 چین برداشت بیتکوین از کلیه صرافی های آنلاین رو ممنوع کرد و از صرافی ها خواست که باید کلیه صاحبان این ارزها باید طبق قانون (شناخت مشتری) کلیه مشخصات و اطلاعات خود را کامل کنند (قبل از این، چینی ها اجباری به معرفی کردن خودشون برای معاملات در اکثر صرافی ها نداشتند) پس از آن هم، تا چند ماه، اجازه برداشت بیتکوین رو به صاحبان اون ها در صرافی های چینی نمیداند، و هرکس میخواست پولشو برداشت کنه اول بایت بیتکوین خودشو میفروخت و بعد پول رو به حساب بانکیش منتقل میکرد، و به علت بیشتر شدن درخواست فروش ارزهای دیجتال، قیمت اون در صرافی های چینی بسیار کمتر از صرافی های دیگر شد که به همون نسبت قیمت بیتکوین در بازار های جهانی نیز کاهش شدیدی رو تجربه کرد.
btc-price-china-ban.gif

حالا هم در اواسط سال 2017 ظاهرا تا اعلام بعدی و ایجاد قوانین جدید خرید و فروش ICO ها به طور کلی ممنوع شد، و اعلام شده که صرافی ها باید خرید بیتکوین با یوان (واحد پولی چین) رو کلا ببندند، که ظاهرا چند صرافی به صورت داوطلبانه! بسته شدن خودشون رو اعلام کردن و به دو صرافی بزرگ و اول نیز یکماه وقت داده اند که محدودیت ها را اعمال نمایند.

به نظر من هرچند که دلایل بالا در نظر اول منطقی به نظر می رسند به خصوص در مورد ICO که شخصا اعتقاد دارم که 99.9 درصد اونها چیزی جز کلاهبرداری عصر جدید نیست ولی به نظر میرسه که لایه های پنهان بیشتری در ممنوعیت و نحوه اعلام این محدودیت ها توسط دولت چین وجود داره.از نظر من دلایل پنهان دیگر ممکنه اینا باشه:

• ازنظر من اولین و مهتمل ترین احتمال، دستکاری بازار توسط سرمایه داران مرتبط با دولت چین میباشد، توجه کنید که اینبار بانک مرکزی چین مانند برخوردهای قبلی به صورت صلبی عمل نکرد و راه رو برای برگشت باز گذاشت، مثلا در اعلامیه ها دقیقا عبارت ( تا اعلام برنامه ها و قوانین بعدی..) رو آورده. یا همزمانی این محدودیت ها با اعلام نظر منفی رئیس بزرگترین بانک آمریکا (جی پی مورگان) در مورد بیتکوین، که بانک ایشان بیشترین حجم معاملات رو با چین داره و ...
  • با توجه به اینکه مردم چین مردمی بسیار جمع کننده و مقتصد هستند، و دنبال بازاری هستند که بتوانند پول هاشونو با حفظ ارزش نگهداری کنند، بازار کریپتو ها یکی از جذاب ترین ها براشون خواهد بود که این میتونه دنیای کریپتو ها رو بسیار برای دولت چین جدی کنه و دولت چین می خواهد که کنترل بیشتری بر روی این بازار داشته باشه
  • سومین دلیلی که به ذهن من می رسه اینه که چین فعلا خرید ارزهای دیجیتال با واحد پول این کشور رو در بانک ها و موسسات ممنوع اعلام کرده، و خرید و فروش اون هنوز برای مردم ممنوع اعلام نشده، این یعنی برای دارنده این ارزها و با توجه به قیمت بالاتر این ارزها در خارج از چین، به صرفه تر می باشد که بیت کوین خودشو به خارجی ها بفروشه و با اینکار ارز وارد کشور میشه و یه جورایی در دودوتا چهارتای اقتصادی، کمک بیشتری به اقتصاد چین میشه. در نمودار زیر میشه افزایش حجم خرید و فروش در سایت بین المللی لوکال بیتکوین رو ببینید:
local-bitcoins-chinese-bitcoin.gif

به هر صورت، تجربه این چند سال نشون داده که با توجه به ماهیت ارزهای دیجیتال، هیچ کشوری نمیتونه به طور کامل جلوی معاملات کریپتو کارنسی ها رو بگیره و فقط میتونه محدودیت هایی برای اون ایجاد کنه، و چین به عنوان یکی از بزرگترین بازارهای این ارزها با اولین موج این چالش ها بدون وجود هیچ تجربه قبلی در سطح جهانی داره برخورد میکنه و در نهایت برنده اصلی ارزهای دیجیتال خواهند بود.

از دوستان تقاضا دارم برای کامل شدن این مطلب لطفا نظراتشون رو اعلام کنند.

tabriz

عضو جدید
به نظر میاد به ایدولوژی سیاسی و اقتصادی هم مربوط بشه
احتمالا چین از قدرت گرفتن و مقبولیت ارزهای دیجیتال به این خاطر خوشش نمیاد که فکر میکنه پشت پرده بیت کوین یک دولت یا شرکت غربی باشه.
مثل اتفاقاتی که قضیه پترودلار در دنیا رقم زد و باعث شده دلار آمریکا مهمترین و رایج ترین ارز بین المللی بشه

موضوعات مرتبط با این گفتگو

Top Bottom