• کوینر، تالارگفتمان تخصصی حوزه بلاکچین و کریپتو ها، مهمترین نوآوری حوزه اقتصاد می باشد.

اگر شما هم از علاقه مندان به دیجیتال کارنسی ها هستید، همین حالا عضو شوید.

آیا واقعا امکان کنترل ارزهای دیجیتال توسط دولت ها وجود دارد

در روزهای اخیر قیمت مهمترین ارز دیجیتال یعنی بیتکوین به علت محدودیت های دولت چین در این حوزه حدود 40 درصد کاهش یافت و از حدود 4900 دلار آمریکا به حدود 3000 دلار رسید، اما پس از مدت کوتاهی دوباره به حدود قیمت 4000$ برگشت که این نشان دهنده مقاومتر شدن بازار کریپتو کارنسی ها در مقابل تصمیمات دولت ها شده است.

از اونجایی که بیتکوین یک موجودیت منحصر به فرد و جدید می باشد و بازاری جهانی دارد، همیشه افرادی هستند که به دنبال خرید آن در قیمتی پائین تر از بالاترین رکورد آن باشند و همین افراد به محض اینکه قیمت بیتکوین شروع به کاهش نماید، اقدام به خرید آن به امید افزایش مجدد آن می نمایند، علت این خرید ها جوی می باشد که در این حوزه حکمفرما می باشد، یعنی اکثر فعالین حوزه کریپتوها بر این باورند که قیمت بیتکوین در آینده ای نزدیک افزایش شدیدی خواهد داشت.

از نظر من مهمترین عوامل ارزش گذاری بیتکوین برای معتقدان به افزایشی بودن قیمت های آن دو عامل زیر می باشند:

1. وجود تعداد محدود بیتکوین و عدم امکان افزایش تولید بیت کوین (تا سال 2140 حداکثر 21 میلیون بیتکوین وجود خواهد داشت)
  2. غیر متمرکز بودن بیتکوین و بالطبع عدم تاثیر پذیری از قوانین بانک های مرکزی کلیه کشورها

البته این اولین بار نبود که قیمت بیتکوین با اعلام سیاست گذاری های کشور ها در این حوزه دستخوش تغییرات شد شاید دراین 9 سال بارها دولت ها تونستن به صورت مقطعی بر قیمت بیتکوین تاثیرگذار باشند، اما در هر بار بیتکوین خودشو قویتر نشون داده و زودتر از دفعه قبل به حالت نرمال برگشته.
china-btc.jpg

باز به نظر من این خیلی مهمه که تغییر قوانین یا ایجاد قوانین جدید دولت ها در برخورد با بیتکوین، این حوزه را هر دفعه دچار نوسان کمتری کرده، به خصوص که یکی از آنها، دولت چین بوده که یکی از پر جمعیت ترین کشورهای جهان و مردم این کشور از فعالترین ها در حوزه تولید (ماینینگ) و مبادلات ارزهای دیجیتال هستند.

به هر صورت من فکر میکنم که چون بازار ارزهای آنلاین در کل بسیار جوان هستند، درحال ارائه اولین دوره آموزشی و کسب تجربه جدید برای کسانی هستند که در این حوزه شروع به فعالیت می کنند، همین باعث شده که تحلیل های فاندامنتال و تکنیکال رایج در این حوزه کارائی مناسبی از خود نشان ندهند. ولی به طور کلی چشم انداز آینده آن ها به شدت روشن بوده و سرمایه گذاران این حوزه همانقدر که ریسک بالای آن را می پذیرند، سود بالایی نیز خواهند برد.

از دیگر عزیزان خواهشمندم که برای هرچه پربارتر شدن این گفتگو، نظرات خودشون رو در ارتباط با تاثیرات و امکانات دولت ها در برخورد با کریپتو کارنسی ها اعلام نمایند.

tabriz

عضو جدید
من تجربه زیادی تو این حوزه نداشتم، ولی چند وقت پیش که از یک سایت صرافی ایرانی مقداری بیت کوین خریدم، برای تائید حساب کارت ملی و تائید تماس تلفن ثابت صورت گرفت!
از خودم پرسیدم مگر یکی از مزیتهای ارزهای دیجیتال ناشناس بودن مبادله نیست؟ با این کار صرافی ها این مورد نقض میشه آخه! نمیشه؟!

من تجربه زیادی تو این حوزه نداشتم، ولی چند وقت پیش که از یک سایت صرافی ایرانی مقداری بیت کوین خریدم، برای تائید حساب کارت ملی و تائید تماس تلفن ثابت صورت گرفت!
از خودم پرسیدم مگر یکی از مزیتهای ارزهای دیجیتال ناشناس بودن مبادله نیست؟ با این کار صرافی ها این مورد نقض میشه آخه! نمیشه؟!
شما با خرید بیتکوین هنوز دارید از یک واحد پولی استفاده میکنید، و این یعنی هنوز باید طبق رسوم همون سیستم با شما برخورد بشه، در واقع صرافی ها یا فروشندگان بیتکوین به طور کلی از این جهت مشخصات خریدار رو به طور کامل درخواست میکنه که اگر منبع پول دارای مشکل بود و قانون پیگیری کرد، بتونن خریدار رو به قانون معرفی کنند.

مثلا این احتمال وجود داره که یک باند تبهکار اطلاعات بانکی افراد رو دزدیده و با استفاده از این اطلاعات اقدام به خرید بیتکوین و دیگر کریپتو ها کنه، و سپس با فروش مجدد کریپتوها از پول دیگران استفاده کنه بدون اینکه ردی از خودش باقی بگذارد.

اینجا این نکته رو باید اشاره کرد که این از عیوب کریپتو ها نیست، چون اینکار رو میشه مثلا با طلا یا هر چیز ارزشمند دیگه ای انجام داد. و استفاده بد از یک ابزار دلیل بر بد بودن خود ابزار نیست. مثل چاقو که میشه هم استفاده خوب باهاش انجام داد، هم استفاده بد.

koper

عضو جدید
نمیدونم خبر دارید یا نه الان بانکهای ایرانی بخصوص بانک ملی بدجور پیگیر طراحی ارز دیجیتالیه اما خیالش خیلی خامه ارز دیجیتال نباید محدود به داخل ایران بشه اگه بخواد کار کنه براش

Top Bottom