• کوینر، تالارگفتمان تخصصی حوزه بلاکچین و کریپتو ها، مهمترین نوآوری حوزه اقتصاد می باشد.

اگر شما هم از علاقه مندان به دیجیتال کارنسی ها هستید، همین حالا عضو شوید.

آدرس بیت کوین چیست

Lukose

عضو جدید
سلام من تقریبا متوجه شدم که بیت کوین چجوری کار میکنه، البته فکر میکنم. اینو فهمیدم که آدرس بیتکوین مثل شماره حساب تو بانکه، ولی بانک وقتی من پول میخوام بردارم ازم کارت شناسایی میخواد و پول من رو به کسی غیر از من نمیده، ولی اگه من آدرس بیتکوینمو به کسی بدم چطوری مطمئن باشم که موجودی حسابم رو بر نمیداره؟
وقتی من کیف پول بیت کوین را دانلود کنم، به من یک آدرس بیتکوین تو کامپیوترم میده بعد بخوام این آدرس بیت کوین رو تو یک کامپیوتر دیگه استفاده کنم چطوری میشه؟ اومدیم و کامپیوترم سوخت، پول های داخل آدرس بیتکوینم چی میشن؟ اصلا میشه دقیقا بگین آدرس بیتکوین چیست و چطور کار میکند؟

ببین، خیلی سادست هر آدرس بیتکوین یک مجموع حروف و اعداد کنار هم و یکتا هستند که کیف پول بیتکوینت بهت میده که مانند شماره حساب بانکی کار میکنه.

شما میتونی این آدرس بیتکوین رو به هرکسی که میخوای بدی تا اگه خواست برات بیتکوین ارسال کنه تو کیف پول بیتکوین خودشون، شماره حساب دریافت کننده رو همین آدرس بیتکوین شما رو بزنن.

اصولا نیازی به درگیر شدن با مسائل فنی برای استفاده هیچ تکنولوژی جدیدی وجود ندارد، به عنوان مثال در دنیای فیزیکی نیز نیازی نیست برای خرید یک تلویزیون جدید به تفاوت تکنولوژی های ساخت تلویزیون LED با LCD با CRT و ده ها اصطلاح فنی دیگر پی برد تا از آن ها استفاده کرد، البته هرچقدر اطلاعاتتون رو بالا ببرید مطمئنا انتخاب بهتر و سرمایه گذاری هوشمندانه تری خواهید داشت.

اگر به هر دلیلی به این نتیجه رسیدید که می خواهید دنیای ارزهای دیجیتال را آزمایش کنید و یا سرمایه گذاری بر روی آن ها انجام دهید، خیلی خودتون رو درگیر حواشی تکنیکال نکنید. شروع کار با ارزهای دیجیتال خیلی ساده تر از بحث های تکنیکال و حواشی مرتبط با آن می باشد.

برای استفاده از کلیه ارزهای دیجیتال (نگهداری، دریافت و پرداخت) به صورت امن، خیلی ساده شما نیاز به موارد زیر دارید:

1. یک گوشی موبایل
  2. یک نرم افزار رایگان که باید بر روی گوشی نصب کنید که معروف به والت یا کیف پول دیجیتال می باشد

پس از نصب نرم افزار والت بر روی گوشی موبایلتون، چیزی شبیه نرم افزارهای بانکی خواهید داشت که به شما شماره حساب شخصی ارائه خواهد کرد که به آن شماره حساب، مثلا آدرس بیتکوین می گویند. همچنین در محیط آن، منو هایی برای دیدن لیست کلیه پرداخت ها و دریافت ها، موجودی و فرم پرداخت به دیگران مثل هر برنامه بانکی دیگری وجود خواهد داشت.

اصولا کیف پول های الکترونیک مطرح (والت ها) اوپن سورس می باشند و در صورت استفاده صحیح بسیار امن هستند. برای انتخاب یک والت خوب برای نصب روی گوشیتون، توصیه میکنم مقاله نحوه انتخاب والت و لیست کامل بهترین کیف پول های بیتکوین و دیگر ارزهای دیجیتال رو در این لینک مشاهده نمائید.

مهمترین تفاوت ارزهای دیجیتال با حساب بانکی در غیر متمرکز بودن دنیای کریپتو ها و متمرکز بودن بانک می باشد، این یعنی؛ کلیه دریافت و پرداخت ها در شبکه بانکی توسط یک سازمان مثلا بانک فلان و در دیدگاه بالاتر توسط بانک مرکزی کنترل و ثبت و نظارت می شود. اما در دنیای کریپتوها مجموعه زیادی از کامپیوتر ها با استفاده از یک تکنیک و پروتکل خاص توافق شده و اجباری، یک کپی یکسان از کلیه ترنزاکشن ها را نگاه می دارند و اطلاعات را با هم همزمان سازی می کنند. که با تمهیدات خاصی که در تکنولوژی بلاکچین وجود دارد هیچ کس نمی تواند تقلب در مقدار موجودی و دریافت و پرداخت ها انجام بده...و هرکس واقعا صاحب موجودی نشان داده شده در کیف پول خودش می باشد (هیچ نهادی از نظر تکنیکال قدرت بستن حساب شما و یا عدم اجازه از استفاده از موجودی شما را ندارد، به عبارت دیگر تقریبا شبیه پول نقد یا طلا می باشد) و هرچقدر تعداد استفاده کنندگان آن بیشتر شود شما کمتر نیاز به تبدیل آن به پول فیزیکی را خواهید داشت.

tabriz

عضو جدید
به نظر میاد کمی سوبرداشت پیش اومده
اگه ساده و مختصر نگاه کنیم، شما یک شماره حساب بیتکوین دارید و با اون شماره حساب میتونید در اختیار کسی بزارید که میخواد به حساب شما واریز بکنه(مثل شماره حساب بانکی) حالا آیا کسی که شماره حساب مثلا بانک ملت شما رو داره، میتونه بدون اجازه شما از حسابتون برداشت بکنه؟ مسلما نمیشه
بیت کوین هم شبیه همین هست، و برای اینکه از حساب شما برداشت بشه نیاز به تائید شما داره و شما این کار رو با والت (کیف پول) خودتون انجام میدید که نام کاربری و رمز عبور دست خودتون هست(مثل اینترنت بانک)

Khordad

عضو جدید
سلام
جناب احسان و یا گرساشب عزیز هرکدوم فرصت دارید یک سوال دارم
در رابطه با آدرس بیت کوین در کیف پول های مختلف سوالم اینه که وقتی آدرس کیف پولم رو به عنوان دریافت به جایی دادم و بیت کوین مورد نظر رو دریافت کردم الان موجودی بیت کوین را در آن آدرس و یا کیف پول می بینم .در این موقعیت کیف پولم دوباره یک آدرس جدید تولید می کندایا برای دریافت دوم و احتمالا دریافت‌های بعدی باید این آدرس (یا آدرس‌های) جدید را به ارسال کننده بدهم یا با همان آدرس بیت کوینی قبلی که الان دارای موجودی است می توام دریافت‌های بعدی را انجام دهم و اصولا این تولید آدرس‌های مختلف یا نگهداری ارز در آدرس‌های مختلف یک والت چه معنایی دارد؟

شما می توانید هر کدام از آدرسهایی که والت ایجاد میکند، چه جدید چه قدیمی در هر زمان، به دیگران داده تا برای شما بیتکوین ارسال کنند. هیچکدام از آدرس ها منقضی نخواهند شد، و از نظر فنی هیچ تفاوتی بین آن ها وجود ندارد. دلیل این مکانیزم، بیشتر به جهت امنیت و اختفاء کل موجودی شما از دید عموم و به خصوص کسانی می باشد، که شما از آن ها بیتکوین خریداری می کنید و آدرس بیتکوین خود را برای دریافت به آن ها می دهید.

برای اینکه جواب کاملتری به این سوال داده باشم، باید کمی فنی تر یک والت ارزهای دیجیتال رو بررسی کرد، همانطور که میدانید:

والت کریپتوکارنسی یا یک کیف پول ارزهای رمزنهاد = یک آدرس بیتکوین (کلید عمومی) + یک کلید خصوصی

که بحث کاملی در مورد انواع والت ها در این گفتگو و نحوه انتخاب بهترین والت بر اساس شرایط، صورت گرفته است. همچنین میدانیم، تمامی تراکنش های بیتکوین در یک دفترکل بنام بلاکچین ثبت می گردد، و هرکسی با داشتن یک آدرس بیتکوین، امکان این را دارد که کلیه تراکنش ها و موجودی آن آدرس را مشاهده نماید. (مثلا در این آدرس بیتکوین الان 175 هزار بیتکوین وجود دارد!)

در سال های اولیه، افراد برای پنهان نمودن موجودی کل بیتکوین خود، در هر بار که اقدام به خرید (دریافت بیتکوین) می کردند، یک والت جدید ایجاد و آدرس جدید آن را به فرستنده می دادند که اینکار به جهت نگهداری از چندین کلید خصوصی و مدیریت چندین والت بیتکوین بسیار دردسر ساز و سخت بود.

تا اینکه در سال 2013 با یکی از طرح های پیشنهادی بهبود دهنده امکانات بیتکوین (Bitcoin Improvement Proposal) با نام اختصاری BIP32 که توسط تمامی شبکه بیتکوین (ماینر ها، توسعه دهندگان، استفاده کنندگان و ...) پذیرفته شد، امکانات جدیدی مانند Master Seed و HD Wallets به کیف پول ها اضافه شد. و تولیدکنندگان والت ها کم کم اقدام به پیاده سازی این پروتکل با نام HD که مخفف Hierarchical Deterministic بود برروی نرم افزار های والت های خود کردند.

اگر والتی (صرف نظر از نوع آن) از این پروتکل پشتیبانی نماید به آن HD Wallets می گویند. توجه داشته باشید که HD والت یک نوع والت منحصر به فرد نیست، بلکه پروتکلی می باشد که اکثر والت های فعلی، چه سخت افزاری، چه نرم افزاری از آن پشتیبانی می نمایند.

پروتکل HD به والت این امکان را می دهد که پس از هر ترانزکشن، یک کلید عمومی جدید به صورت سلسله مراتبی از یک کلید خصوصی جدید دیگر که مدیریت آن در خود والت صورت می پذیرد ایجاد و به این ترتیب، صاحب والت نیازی به دادن آدرس قبلی به فروشنده ندارد. و چون مکانیزم تولید کلید خصوصی به صورت سلسله مراتبی توسط کلید های خصوصی Master Seed ایجاد می گردد (همان کلمات انگلیسی معنی دار که به عنوان کلید خصوصی شما در ابتدای ایجاد والت به شما داده می شود که بحث کاملی در مورد آن ها در این گفتگو وجود دارد.) ، با داشتن Master Seed و وارد کردن آن در هر والت استانداردی، امکان بازیابی تمامی کلید های خصوصی مرتبط با آن والت را خواهید داشت.

در واقع والت با مدیریت کلیه کلید های خصوصی شما، موجودی کلیه بیتکوین آدرس های شما را یکجا نشان داده و امکان استفاده از این موجودی را به صورت یکپارچه برای شما فراهم می سازد.

همانطور که در ابتدا گفته شد، این آدرس ها همیشه قابل استفاده بوده و از بین نمی روند و صرفا جهت تامین امنیت و پرایوسی بیشتر، به صورت پیشفرض در هر بار دریافت بیتکوین، یک آدرس جدید برای شما ایجاد می گردد، تا یک فرستنده به راحتی به کلیه ترانزکشن های قبلی و موجودی کل شما دسترسی پیدا ننماید.

پس با یک والت که از پروتکل HD پشتیبانی نماید، شما این امکان را خواهید داشت که تعداد زیاد آدرس بیتکوین برای دریافت ایجاد نمائید که در نهایت مجموع موجودی همه آن ها در یک والت مدیریت می گردد. توجه کنید که اکثر والت های امروزی چه نرم افزاری چه سخت افزاری از این پروتکل پشتیبانی می نمایند.

جهت اطلاع: این روش اختفاء یا پنهان کاری تراکنش ها و محاسبه کل موجودی، خیلی هم مطمئن نیست، و روش هایی وجود دارد که به افراد حرفه ای اجازه می دهد که کل موجودی یک والت به این صورت را نیز پیدا نمایند.

Top Bottom